Kurumsal

Epoksi

Zemin kaplama işlemleri her geçen gün daha çok tercih edilen uygulamalar arasında yer almaktadır. Epoksi zemin kaplama ise zemin kaplama ihtiyaçlarına karşılık vermesi açısından en yaygın kullanılan uygulamalardan birisi olmuştur. İki farklı bileşenin zemine uygulanıp donmasını bekleme usülüyle gerçekleştirilen epoksi kaplama işlemi kendi içerisinde uygulanacak zemine ve uygulanma sebebine göre farklılık göstermektedir. İşte epoksi zemin kaplamaya dair tüm detaylar.

 

 Epoksi Zemin Kaplama Nedir?

 

 Epoksi zemin kaplama, bal kıvamındaki iki farklı bileşenin bir araya getirilerek uygulandığı bir zemin kaplama işlemidir. Bileşen hazırlandıktan kısa süre sonra, katılaşarak donmasının önüne geçmek için zemine uygulanır. Yalnızca zemin değil, duvara ve kırık dökük alanlara da tamirat amacıyla uygulanır.

 

 Epoksi zemin kaplama, daha dayanıklı ve estetik bir zemin için uygulanır. Self-levelling Epoksi Zemin Kaplama, Şeffaf Epoksi Zemin Kaplama, Anti-statik Epoksi Zemin Kaplama, Portakal Kabuğu Desenli Epoksi Zemin Kaplama, Üç Boyutlu Epoksi Zemin Kaplama gibi çeşitleri vardır.

 

 Epoksi Nerelere Uygulanır?

 

 Günümüz küreselleşen dünyasında konutlar, evler, iş yerleri, alışveriş merkezleri, spor kompleksleri, otoparklar yapı ve zemin olarak belli standardı yakalamıştır. Bu ortak alanların en çok tercih edilen ve en kullanışlı olan zemin kaplama tercihlerinden birisi de epoksi zemin kaplama işlemdir. Gerek dayanıklı, gerek hijyenik ve kolay temizlenebilir olmasının yanı sıra estetik görüntüsüyle de tercih sebebidir.

 

 Epoksi zemin kaplama yalnızca zemine değil, duvarlara ve yapı parçalarına da estetik ve tamirat ihtiyacı ile uygulanmaktadır.

 

 Otoparklar, spor sahaları, açık veya kapalı spor salonları, depo ve stok alanları, alışveriş merkezleri, otomotiv sektörü ve oto yedek parça üretim tesisleri, araç tamir kademesi, atölyeler, hastane, laboratuvar ve sağlık merkezleri, ilaç fabrikaları,tekstil merkezleri, konfeksiyonlar, hangarlar, gıda imalathaneleri, satış ofisleri, matbaa ve ofsetler, et üretim yerleri gibi alanlar epoksi zemin kaplama uygulama alanlarıdır.

 

 Epoksi zemin kaplama işlemleri, aşağıdaki durumlarda çeşitli amaçlarla uygulanmaktadır;

 

Zemine ve mekana estetik bir görünüm kazandırmak

 

Yüksek dayanıklılık performansı gösteren bir zemin ve duvar boyasıdır.

 

Aşınmış zeminlerde kullanılır.

 

Eskimiş beton ya da zemin ile yeni yapılan beton blok ve zeminlerin birleştirilmesi için

 

Beton kolon ve elemanlarının montajlanmasında

 

Söz konusu zemin veya duvarlardaki çatlak ya da kırıkların tamiratında

 

Mekanik ve kimyasal elektrikle karşılaşma ihtimali olan duvar seramik derzler ve zeminlerde kullanılır

 

Su ve kimyasal etkilere karşı bir dolgu malzemesidir

 

Epoksi Faydaları Nelerdir?

 

 Zemin kaplama işlemlerinin yapıya ve zemine çok sayıda faydası vardır. tüm avantajlarının yanı sıra epoksi zemin kaplama alanı ile işlem görmüş alanlar estetik ve kolay renklendirilebilir bir görünüm kazanır. Özellikle açık veya kapalı otoparklarda tercih edilen epoksi zemin kaplama ile araçların uyması gereken talimatlar zemine uygulanan görsel ile müşterilere izah edilmektedir.

 

 Suya ve kimyasala karşı dayanıklı bir bileşen olan ve halk arasında reçine olarak da bilinen epoksi zemin uygulaması, zemini de dayanıklı ve kuvvetli kılar.

 

 Sürtünme ve aşınmaya karşı direnci, alışveriş merkezleri, iş yerleri, kamusal alanlar gibi kalabalıkları konuk eden mekanlarda tercih nedenidir. Kir ve toz tutmaması, kolay temizlenebilir olması da hem masraf hem efor konusunda daha az maliyet imkanı sunmaktadır.

 

 Epoksi Kaplamaların Tamiri Yapılır mı?

 

 Epoksi zemin kaplamanın tamiri mümkündür. Dayanıklılığı ve aşınmama özelliği ile öne çıkan epoksi bazlı kaplamanın hasarlı ve zarar kısımları kaldırılıp yerine yeni ve daha dayanıklı epoksi zemini monte edilebilir. Eskisi ile yenisi arasındaki renk farkı epoksi kaplamanın estetik imkanlar sunan yelpazesi dahilinde olabildiğince giderilir.

 

Yukarı