Kurumsal

Epoksi Zemin Kaplama

Ev ve iş yerleri için alternatif zemin kaplama işlemleri uygulanmaktadır. Epoksi zemin kaplama işlemi de bunlardan birisidir. Zeminin daha dayanıklı ve sert yapıda zemin için uygulanır. Epoksi, kimyasal malzemedir ve zemini ıslanma, sürtünme, kirlenme, aşırı sıcak ve aşırı soğuk gibi ekstrem hava değişimi, yağlanma veya tozlanma gibi olumsuz durumlara karşı korur. Peki, Epoksi zemin kaplama nedir? Epoksi zemin kaplama faydaları nelerdir? Epoksi zemin kaplama nerelere uygulanır? Detaylar yazımızda.

 

 Epoksi Zemin Kaplama Nedir?

 

 Özellikle iş yeri zeminleri için tercih edilen epoksi zemin kaplama uygulaması, hem dayanıklı hem de dekoratif anlamda avantaj sağlamaktadır. Çeşitli renk ve şekil seçenekleri ile zemin kişiselleştirilebilir ya da kuruma özel kimliği yansıtacak şekilde dizayn edilebilir. Özellikle kapalı otopark zeminlerinde tercih edilen bir uygulamadır.

 

 Halk dilinde reçine olarak bilinen iki bileşenli formül, epoksi zemin kaplama için kullanılan temel bileşendir. İnşaat sektöründe betonu, çeliği veya tahtaları birbirine yapıştırmak ve sıkı şekilde tutmak için kullanılır. Epoksi zemin kaplama işlemi esas olarak ise zemin kaplama konusunda tercih edilir.

 

 İki bileşen uygulama öncesi birbirine karıştırılır ve elde edilen ana madde ile zemin kaplama işlemi gerçekleştirilir. Bileşenleri karıştırdıktan kısa süre sonra, bileşenin katılaşıp donma ve kullanılmaz hale gelme ihtimaline karşılık epoksi zemin kaplama işlemi yapılmalıdır.

 

 Epoksi Zemin Kaplama Faydaları Nelerdir?

 

 Özellikle iş yeri ve otopark zeminlerinden ilk akla gelen tercih olan epoksi zemin kaplama uygulaması, dekoratif görüntüsünün yanı sıra birçok avantaj sağlar. Peki epoksi zeminin avantajları nelerdir?

 

 Hijyenik olması, epoksi zemin kaplama uygulanan alanın kir tutmaması, kolay temizlenebilmesi, uzun ömürlü olması, kuvvetli yapıştırma gücü özelliği ile zemini kuvvetli kılması, sağladığı yüzey avantajı ile kaymayan yapıda olması, kimyasalları ve yağı geçirmemesi, suya, alkaliye ve aside direncinin yüksek olması ve zaman içerisinde bu direncini kaybetmiyor olması bu direnci kaybetmemesi, Sürtünmeye ve aşınmaya yönelik dayanıklı olması, Korozif ortamlar karşı dayanıklı olması, Estetik duruş yaratması,

 

 Epoksi Zemin Kaplama Nerelere Uygulanır?

 

 İş dünyası ve hizmet sektörünün bir numaralı zemin kaplama tercihi olan epoksi zemin kaplama işlemi çeşitli yüzeylere çeşitli avantajları doğrultusunda uygulanır. Hem dayanıklı hem de estetik bir görüntü sunan epoksi zemin kaplamasının uygulandığı bazı alan ve sektörler şu şekildedir;

 

 Açık ve kapalı otoparklar, açık ve kapalı spor sahaları, kapalı spor salonları, stok alanı ve depolar otomotiv sektörü, araç tamir kademesi ve atölyeleri, hastane, sağlık merkezi ve laboratuarlar, ilaç fabrikaları, tekstil ve konfeksiyonlar, hangarlar, gıda imalathaneleri, beyaz eşya fabrika ve satış ofisleri, matbaa ve ofsetler, et üretim yerleri, statik yüklerin olmadığı tesisler.

 

 Epoksi Zemin Kaplamanın Uygulama Alanları

 

 Estetik görüntüsü, dayanıklılığı, hijyenik ve kir tutmaz oluşu yönüyle tercih edilen epoksi zemin kaplama uygulamasının kullanım alanlarını şu şekilde sıralamak mümkündür;

 

Yüksek dayanıklılık gerektiren duvar ve zemin boyasıdır zemin ve duvar boyasıdır. aynı zamanda astar ve boya olarak da kullanılabilmektedir

 

Aşınma karşıtı zemin imkanı sunan epoksi zemin kaplama yaygın olarak otopark ve iş yeri zeminlerinde tercih edilir

 

Eski olan zemin ya da beton ile taze ve yeni yapılan betonu/zemini birleştirme konusunda etkili ve kullanışlıdır

 

Prefabrik beton kolonların ve elemanlarının montajlanması esnasında tutucu görev görür

 

Zemin ya da duvarlarda oluşan kırık ya da çatlakların onarımı ve estetik görünüm kazanmasında kullanılır

 

Mekanik ve kimyasal elektrikle karşılaşma ihtimali olan duvar seramik derzler ve zeminlerde kullanılır

 

Kimyasala ve suya karşı dayanıklı bir dolgu malzemesidir

 

Estetik görüntü ve kişisel/kurumsal renklere ve dizayna elverişlidir.

 

 

 

 

 

Yukarı