Kurumsal

Laminasyonlu Epoksi Kaplama

Laminasyonlu Epoksi Kaplama

 

İş yerleri, üretim atölyeleri ve mağazalar gibi birçok alanda düzgün bir yüzey elde edilmesi için cam elyaf ile laminasyon işlemi yapılması çoğu zaman tercih edilir. Bu işlem sonrasında elde edilen yüzey ise laminasyonlu epoksi kaplama olarak adlandırılır. Temel olarak bu zemin kaplama sitemi; kolaylıkla temizlenebilir, mekanik mukavemeti yüksektir ve kimyasal maddelere karşı dayanıklıdır.

 

 İşlemin uygulanmasından önce mutlaka bazı önlemler alınmalıdır. Bu bağlamda; öncelikle uygulama zemini iyice temizlenmelidir. Zeminde yer alan çukurlar, çatlaklar ve düzensiz alanlar epoksi macun ile iyice doldurulur. Yüzey STR makinesi vasıtası ile pürüzsüz bir görüntüye kavuşturulur. Sonrasında cam elyaf kumaş üzerine laminasyon rulosu serilir. Son aşamada serpme ve raspalama gerçekleştirilir.

 

 Laminasyolu Epoksi Kaplama Nasıl Uygulanır?

 

 Hazırlık aşamasında belirtilen tüm işlemler düzenli ve doğru şekilde yapıldıktan sonrasında laminasyonlu epoksi kaplama gerçekleştirilebilir. Aksi takdirde düzensiz bir zemin nedeni ile istenilen kaliteli sonuç ortaya çıkmayacaktır. Uygulamanın yapılmasından sonra ilk aşamada epoksi yüzeyler mutlaka nem, kir ve tozdan korunmalıdır. Mutlak olarak bir süreliğine yüzey üzerinde araç trafiği ve yolcu trafiği olmamalıdır.

 

 Korunmuş ve işleme hazır getirilmiş yüzey üzerinde istenilen renk ve desen ile uygulama mala ile gerçekleştirilir. Uygulama sonucunda ilk olarak pürüzlü bir yüzey görüntüsü ortaya çıkacaktır. Hava koşulları ve ortam sıcaklığına bağlı olarak da tahminen 48 saat sonrasında zemin kullanılır bir hale gelecektir. Ayrıca zeminin istendiği gibi bir mukavemet oluşturması genellikle 1 hafta sürecektir.

 

 Laminasyonlu Epoksi Kaplama Genel Özellikleri

 

 Avrupa standartlarına göre tüm kontrolleri ve bakım işlemleri gerçekleştirilen bu yüzeyler birçok çalışma alanında büyük avantajlar sağlamaktadır. Bu kapsamda günümüzde endüstriyel tesislerde, fabrikalarda, otomotiv sektöründe, depolarda ve ağır yük ile çalışılan zeminlerde sıklıkla görülmektedir.

 

 Ekonomi, estetik ve güvenlik anlamında diğer zemin uygulamalarına göre laminasyonlu epoksi kaplama çok daha avantajlı bir tercih oluşturmaktadır. Yaşam alanlarında da tercih edilen bir zemin uygulaması olması ile birlikte su, toz, ısı ve başka sıvılara karşı yüksek bir direnç gösterir. Dekoratif anlamda da çeşitlilik oluşturan bu kaplama aynı zamanda anti-bakteriyel bir özelliğe sahiptir.

Yukarı