Kurumsal

Poliüretan Köpük

Poliüretan Köpük

 

Poliüretan köpükler oldukça etkili olan izolasyon malzemelerinden biridir. Sıkı hücresel dokuya sahip olması nedeni ile su üzerinde yüzebilen bir maddedir. Havada bulunan nem ile kürleşen bir yapısı bulunur. Kürleşme sırasında genleşen bir izolasyon ve derz dolgu malzemesidir. Poliüretan köpük birçok alanda doldurulma, ısı ve ses izolasyonu, yangınlara karşı koruma ve su geçirmez bariyerler için kullanılır. Güçlü yapışma özelliği ile hangi yüzeye uygulanırsa uygulansın oldukça güçlü şekilde yapışır.

 

 Poliüretan Köpükler Nerelerde Kullanılırlar?

 

 Poliüretan köpükler en çok pencere ve kapı montajı sırasında kullanılır. Soğuk ve sıcak su boruları izolasyonu için, kuru olan gıdaların saklandığı depolarda boşlukları doldurmak için, çeşitli yalıtım ürünlerinin birbirlerine yapıştırılması sırasında, dış cephede kullanılan yalıtım malzemeleri arasında bulunan boşlukların doldurulmasında kullanılır. Poliüretan köpük bunların yanında izolasyonda, yat ve gemilerin güvertesinde, buzhane ve soğuk hava depolarında, çatı yalıtımlarında, binalar üzerindeki betonlarda, teraslarda sızdırma yapılmaması amacı ile elektrik tesisatlarında kullanılırlar.

 

 Poliüretan Köpüklerin Uygulaması Nasıldır?

 

 Poliüretan köpüğün bulunduğu tenekenin üzerinde bulunan valf tabanca veya pipet aparatının vidalanması ile takılır. Şiddetli bir şekilde 20 saniye süresince poliüretan köpük tenekesi çalkalanır. Teneke baş aşağı çevrilerek tabanca veya pipete baskı uygulayarak poliüretan köpüğün dışarı çıkması sağlanır. Kuvvetli bir çıkış istiyorsanız daha kuvvetli bir baskı yapmalısınız. Uygulama yapılacak yüzey dik bir yüzey ise köpük aşağıdan yukarıya doğru sıkılmalıdır. Teneke üzerinde yazan sıcaklığa uygun olarak ortamın sıcaklığına dikkat edilmelidir.

 

 Uygulama Tipine Göre Poliüretan Köpük Çeşitleri

 

 Tabancalı köpükler ve pipetli köpükler olmak üzere uygulama tipine göre köpük çeşitleri bulunuyor. Pipetli olan köpük çeşitleri gene olarak kullanılan ve çok satılan bir çeşittir. Köpük pipet ile uygulanır. Bunun yanında tabancalı olan köpükler profesyonel kullanım için üretilen özel uygulama yapılabilen tabancalı köpükler bulunuyor. Düşük genleşme oranı bulunan bu köpükler en küçük boşlukları bile doldurabilen köpük tipidir.

 

 Kullanım Amacına Göre Poliüretan Köpük Çeşitleri

 

 Su yalıtımı, ses yalıtımı, ısı yalıtımı ve boşluk doldurma gibi kullanım amaçlarına göre ayrılan poliüretan köpüklerdir. En sık kullanılan köpükler ise boşluk doldurma köpükleridir. Ses yalıtımı, ısı yalıtımı ve su sızdırma önleyici olarak birçok alanda bu köpükler kullanılıyor.

 

Yukarı