Kurumsal

Poliüretan (Pu) Kaplama

Poliüretan (Pu) Kaplama

 

Isı yalıtımı için tercih edilen poliüretan (pu) kaplama pek çok alanda izolasyon malzemesi olarak kullanılmaktadır. Bu tür kaplamalar ısıyı tutarak hapseder ve tekrar geri vermesi oldukça uzun sürmekte olduğu için soğuk mekanlarda özellikle de kış mevsiminde kullanılması çok fazla tercih edilmektedir.

 

 Bu yalıtım malzemesi sanayinin pek çok dalında ve inşaat sektöründe kullanılmakta olup ısı geçirgenliği oldukça yüksek bir karbon türüdür. Piyasada günümüzde oldukça fazla tutulan bu malzeme ısıyı tutması ve yapışkanlık özelliği ile tercih edilen bir ürün durumuna gelmiştir. Daha detaylı bilgi vermek gerekirse poliüretan malzemenin yumuşak olan çeşidi pek çok eşyanın içerisinde bulunmakta iken kaplama olarak sert olan çeşidi kullanılmaktadır.

 

 Poliüretan (PU) Kaplamanın Avantajları

 

 Poliüretan malzeme ile yapılan kaplama çeşitli alanlarda rahatlıkla kullanılabilmekte olup bunlara beton ve çelik yüzeyleri örnek olarak verebiliriz. Bu tür kaplama çeşidi kolayca temizlenebilmesi, sararmaz yapısı, aşınmaya karşı yüksek direnci gibi sahip olduğu avantajlar sayesinde kullanımı oldukça fazladır. Ayrıca poliüretan malzemenin tek parça olarak derzsiz ve birleşimsiz uygulanabilmesi de endüstriyel zeminler için tercih sebebi olmaktadır.

 

 Poliüretan (pu) kaplama ile mat, parlak ya da isteğe göre renkli yüze kaplamaları yapılabilmesi mümkün olmaktadır. Kolay temizlenebilmesi ve güneş ışınlarına karşı dayanıklılığı ile zeminlerde kullanılmaya uygun yapıdadır. Tüm bunların yanı sıra açık hava şartlarına, asit ve alkali gibi korozif kimyasallara karşı dayanıklı olan poliüretan kaplamanın günümüzde çok geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır.

 

 Poliüretan (PU) Kaplamanın Kullanım Alanları

 

 Poliüretan kaplamanın kullanım alanlarına spor salonlarını, ambarları, endüstriyel çalışma alanlarını, garajları, çeşitli sektörlerdeki fabrikaları örnek olarak verebiliriz. Özellikle de tek parça olarak kaplama yapılma özelliği ile poliüretan (pu) kaplama spor salonlarında çok fazla tercih edilmektedir. Aynı zamanda görsellik açısından renk çeşitliliği istenen havuz çevresi gibi yerlerde de poliüretan kaplamalar kullanılabilmektedir.

 

 Isı ve ses yalıtımı yapılması istenen pek çok zemin üzerinde de bu tür kaplamalar sıkça kullanılmaktadır. Tüm bunların yanında bakım gereksinimi az olması ve dayanıklılığının fazla olması istenen tüm alanlarda bu kaplama çeşidi günümüzde tercih sebebi olmaktadır.

 

Yukarı