Kurumsal

Self Levelling Zemin Kaplama

Self Levelling Zemin Kaplama

 

Yeni beton zeminlerde veya aşınmış, çukurlaşmış ve zedelenmiş beton zemin yüzeylerini parlak pürüzsüz hale getiren zemin kaplama türü. Bu zemin kaplama türüne self levelling zemin kaplama denir. Kimyasal nitelikli bu kaplama ile zeminler hızlı dayanıklı bir şekilde oluşturulur. Zemin kaplaması yapıldıktan bir gün sonra hazır hale gelir.

 

 Mekanik ve kimyasal dayanım için yedi gün beklenmeli ve ağır yük bırakılmamalıdır. Self levelling zemin kaplamalar, temizlenmesi oldukça kolay, kir ve toz tutmayan bir zemin kaplama uygulaması olarak tercih edilir.

 

 Kullanım Alanları

 

 Tüm endüstriyel döşemelerde, ilaç fabrikaları, hastaneler, kimyasal fabrikalar, makine fabrikaları, elektrik fabrikaları, gıda üretim tesisleri, tekstil fabrikaları, plastik üretim tesisleri, giyim atölyeleri, sergi salonlarında, otomotiv sektöründe self levelling zemin kaplama yaygın bir kullanım ağına sahiptir. Her geçen günde kullanım ağı sektörel anlamda genişlemektedir. Bu ilerleme de yüksek oranda kimyasal ve mekanik dayanıklılığa sahip olmasının etkisi tartışılmaz.

 

 Faydaları  

 

 Zemin kaplama olarak orta kalınlık sınıfına girmektedir. Kalınlığı 1 mm-3mm arasında değişmektedir. Sürtünme, aşınma ve darbeye karşı dayanıklıdır. Kolay temizlenebilme niteliği vardır, anti bakteriyel özellik taşır, toz tutmadıkları gibi su geçirmezler. Onarımı ve bakımı kolaylıkla yapılabilmekte ve ucuza mal olmaktadır. Zemine yüksek derece yapışma durumu söz konusudur. Sağlığa karşı hiçbir zararı yoktur. Yangın tehlikesi içermez çünkü içeriğinde solvent mevuct değildir. Sert bir filme sahiptir. Ayrıca self levelling zemin kaplama  film yüzeyi kaymaz ve parlaktır.

 

 Uygulama ve Özellikleri

 

 Ana malzeme karıştırıldaktan sonra sertleştirici ve quarz dolgusu ilave edilir. Bundan sonra iki veya üç dakika karıştırılır. Karıştırıldıktan sonra karışım, on beş dakika dinlemeye bırakılır. Sonra uygulamaya geçilir. Karışım uygulanabilecek miktardan fazla malzeme ile hazırlanmamalıdır. Kaplama sırasında hava sıkışması halinde sıkışan hava kirpi rulo yardımı ile uzaklaştırılmalıdır.

 

 Uygulama sıcaklığı + 10 derecenin altında yapılmamalıdır. Katlar arası bekleme en az 24 en fazla 48 saat olmalıdır. 20 C derecede yüzeysel kuruma 6-8 saat, tam kuruma ise 16-24 saat aralığında olmalıdır. Pot life ise 20 C derecede 1 saattir. Karışım miktarı ve ortam sıcaklığı yükseldikçe, karışımın ömrü giderek kısalır. Tüm bu hususlara uygulama öncesi ve sırasında dikkat edilmesi önem arz eder.

Yukarı