Kurumsal

Su Bazlı Zemin Ve Duvar Kaplama

Su Bazlı Zemin Ve Duvar Kaplama

 

Su bazlı zemin ve duvar kaplama; duvar, zemin gibi yerlerin kokusuz su ile kaplanması işlemidir. Bu işlemde kullanılan suların özellikleri; kokusuz, koruyucu, solvent içermeyen, epoksi temelli, yağlar, tuzlar ve bazı kimyasallara karşı dayanıklılık içeren sulardır. Ayrıca bu kaplama işleminde kullanılan suların aşınmaya dayanıklı olmaları, buhar hariç harici maddeleri geçirmemeleri gibi özellikleri de bulunmaktadır. Kaplama işlemlerinin su bazlı olarak yapılması geniş bir kullanım alanı ve diğer yöntemlere göre oldukça faydalı olmasındandır.

 

 Su Bazlı Zemin ve Duvar Kaplama Nerelerde Kullanılır?

 

 Geniş bir kullanım alanına sahiptir. Başlıca kullanım yerleri zemin ve duvarlardır. Ayrıca merdiven ve koridorlarda, tünellerde kullanılmaktadır. Otoparkların birçoğunda, yağ depolarında, yürüme yollarında, beton ve çimento temelli mineral tabanlarda, gıda üretim tesislerinde, hastanelerde, laboratuvarlarda, ameliyathanelerde gibi birçok iş kolunda kullanımı bulunmaktadır. Bunlardan başka hafif yüke maruz kalabildiği için fabrikaların yükleme ve üretim alanlarında, depolarında da kullanımı mevcuttur. Geniş kullanım alanlarının oluşu Su Bazlı Zemin ve Duvar Kaplama işleminin önemini arttırmaktadır

 

 Su Bazlı Zemin ve Duvar Kaplama İşleminin Faydaları

 

 Kaplama işlemlerinin yapımının su bazlı olarak tercih edilmesinin bir diğer nedeni de içerdiği faydalarındandır. Bunlardan en önemlileri; hızlı kuruması ve uygulanmasının kolay olmasındadır. Hızlı kuruma özelliği sayesinde uygulandıktan kısa bir süre sonra yayaların kullanımına açılabilmektedir. Bir diğer faydası kimyasallara direncinin yüksek olmasıdır. Yeni dökülmüş ve nemli ortamlara uygulanabilen Su Bazlı Zemin ve Duvar Kaplama işlemi ayrıca hijyenik özelliklere sahip olmasından dolayı da sağlık ve gıda tesislerinde tercih edilmektedir.

 

 Su Bazlı Zemin ve Duvar Kaplamanın Özellikleri

 

 Bu kaplama işlemi ile yüksek mekanik ve kimyasal dayanıklılığa sahip olan set oluşmaktadır. Zemin ve duvar kaplamaları kolay temizlenir ve yüzeyi kaygan ve parlaktır. Bakteri barındırmadığı ve sağlığa zararı olmadığın için gıda tesisi başta olmak üzere birçok endüstride tercih edilir. Kaynağı su olduğu için nemli yüzeylerde de kullanımı mevcuttur.

 

 Kaplama işleminin yapılacak olduğu alanın da önceden hazırlanması gerekmektedir. Kullanılacak yüzeyin temiz ve sağlam olması. ayrıca toz içermemesi gerekmektedir. Kaplamanın alanının ayrıca yağdan arındırılarak Su Bazlı Zemin ve Duvar Kaplama işlemine hazır hale getirilmesi gerekmektedir.

 

Yukarı