Kurumsal

Zemin Kaplama

Daha kullanılabilir ve daha temizlenebilir hijyenik zemin seçenekleri, özellikle iş yeri zeminleri ve tesislerde tercih edilmektedir. Peki kaç çeşit zemin kaplama işlemi vardır? Zemin Kaplama Nedir?, Zemin Kaplama Nerelere Uygulanır? Zemin Kaplama Faydaları Nelerdir? Epoksi zemin kaplama, PVC (vinil) zemin kaplama, seramik zemin kaplama, kauçuk zemin kaplama, poliüretan zemin kaplama, üç boyutlu zemin kaplama, laminant parke zemin kaplam... En çok tercih edilen zemin kaplama işlemleri ve özellikleri yazımızda.

 

 Zemin Kaplama Nedir?

 

 Zemin kaplama işlemleri evler için olmakla beraber özellikle iş yerleri, tesisler ve otoparklar için tercih edilmektedir. Zeminin daha dayanıklı, daha hijyenik ve temizlenebilir, sıvı, yağ veya kimyasala karşı daha korunaklı, kurumsal ya da kullanımsal anlamda daha dekoratif ve estetik bir zemin seçme imkanı sunmaktadır.

 

 Farklı zemin kaplama işlemleri vardır. Bu farklılıklar kullanılan malzemenin ve uygulama biçiminin türüne göre değişmektedir. En çok tercih edilenleri arasında Vinil zemin kaplama adıyla da anılan PVC zemin kaplama, epoksi zemin kaplama, kauçuk zemin kaplama, laminant parke zemin kaplama gibi uygulamalar sıralanabilir. Peki hangi durum ve zemin için hangi zemin kaplama işlemi daha avantajlıdır? Yazımızda tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

 Zemin Kaplama Nerelere Uygulanır?

 

 Zemin kaplama işlemleri ev, iş yeri, tesis, otopark, spor salonu gibi alanların zeminlerine çeşitli ihtiyaçlara yönelik olarak uygulanır.

 

 Zemin kaplama işlemlerinin uygulama alanlarını şu şekilde sıralamak mümkündür; açık veya kapalı otoparklar, spor salonları, açık ve kapalı spor salonu, okul, iş yeri veya mağaza zeminleri, hastane ve sağlık merkezleri, fabrikalar, gıda üretim fabrikaları, beyaz eşya mağazaları, matbaalar, tekstil fabrikaları, depolar, hangarlar vs.

 

 Akla gelebilecek her kurum, kuruluş, fabrika, mağaza, alışveriş merkezi veya ev gibi kişisel alanlar zemin kaplama uygulamasının alanı olabilir.

 

 Zemin Kaplamanın Faydaları ve Avantajları Nelerdir?

 

 Zemin aşınmasına karşı avantaj sağlayan zemin kaplaması, otopark ve iş yeri zeminleri için son derece kullanışlıdır. Sadece zemin için değil, mesela epoksi kaplama duvar kaplaması veya duvar ve zemindeki kırıklar çatlaklar için de kullanılır. yani zemin kaplama işlemi aynı zamanda bir tamirat ve onarım işlemi görevi de görebilmektedir.

 

 Kimyasal madde veya suya karşı dayanıklı zemin imkanı sunar zemin kaplama işlemleri. Epoksi zemin kaplamayla beraber PVC zemin kaplama suya karşı dayanıklılığı ile öne çıkmaktadır. Zemin kaplama işlemleri dayanıklılık ve hijyen kolaylığı sağlamasının yanı sıra estetik bir görüntü de kazandırmaktadır. Renk ve şekil seçenekleri, istenen dekoratif görselliği de zemin malzemelerinin el verişliliği sayesinde sağlamaktadır.

 

 Zemin Kaplama Türleri

 

 Çok sayıda zemin kaplama seçeneği tüketicinin imkanına sunulmuştur. Epoksi zemin kaplama, PVC zemin kaplama veya kauçuk zemin kaplama gibi işlemlerin de kendi içerisinde türleri vardır. Uygulanacak alan ve uygulanma amacına yönelik olarak bu geniş yelpazeden uygun işlem seçilip uygulanabilir. İşte zemin kaplama türleri ve onların kendi içerisindeki çeşitleri;

 

 Epoksi Kaplama:

 

 Üç Boyutlu Epoksi Zemin Kaplama, Şeffaf Epoksi Zemin Kaplama, Self-levelling Epoksi Zemin Kaplama, Portakal Kabuğu Desenli Epoksi Zemin Kaplama, Anti-statik Epoksi Zemin Kaplama, Metalik Epoksi Boya.

 

 PVC Kaplama

 

 Homojen PVC, Heterojen PVC, Kondaktif PVC ve Örgü PVC.

 

 Kauçuk Zemin Kaplama

 

 Puzlle kauçuk zeminler, Yerinde döküm kauçuk zemin (tartan), Karo kauçuk zeminler, Parke kauçuk zeminler, Rulo kauçuk zeminler, Atletizm pisti kauçuk zemin uygulamaları (olimpik), Kauçuk hayvan yatakları (tek, rulo)

 

Yukarı